top of page

Tajemniczy przedmiot z kolekcji profesora datowany na czasy Jeroboama i trzęsienie z 760r. p.n.e.


Bazar Beduinów w miejscowości Beer Shewa

Niewielki, owalny przedmiot, przypominający starożytną pieczęć, zauważył w 1980 roku, na bazarze beduinów w Beer Szewie, profesor Yuval Goren z Uniwersytetu Ben Gurion - fizyk i specjalista w dziedzinie energii nuklearnej, certyfikowany zbieracz starożytnych monet. Zapłacił tylko 10 szekli (12 złotych), nie sądził więc, że drobiazg ten miał jakąś wartość.


Odcisk pieczęci kupionej przez profesora Yuvala Gorena w 1980 r. na bazarze Beduinów

Profesor kupił pieczęć, bo zwróciła jego uwagę widniejąca na niej postać ryczącego lwa. We wczesnych latach 20-tych, niemiecki archeolog prowadzący wykopaliska w Megiddo, Gottlieb Schumacher, znalazł pieczęć urzędnika z dworu biblijnego króla Jeroboama. Był to pięknie zachowany odcisk ukazujący bardzo podobnego, ryczącego lwa i napis: "Szema, sługa króla Jeroboama". (Hebrajskie słowo "sługa" oznaczało w tym przypadku wyższego urzędnika). Była to jedna z najlepiej zachowanych pieczęci z czasów starożytnego królestwa Izraela.


Odlew odcisku pieczęci znalezionej w 1904 r. w Megiddo przez Gottlieba Schumachera

Profesor zauważył podobieństwo i to skłoniło go do zakupu. Ponieważ jednak pieczęć była bardzo tania, nie sądził, aby była prawdziwa. Dopiero w roku 2020 przebadano tajemniczy przedmiot z kolekcji profesora. Okazał się być autentycznym, datowanym na ponad 2700 lat, odciskiem pieczęci urzędnika z administracji króla Jeroboama II.

Jego autentyczność potwierdzili archeolodzy z Uniwersytetu Ben Guriona oraz Izraelskiego Urzędu do spraw Starożytności [Israel Antiquities Authority]. Badanie materiału, w którym odciśnięto pieczęć wskazało nawet na dokładny obszar Megiddo, z jakiego pochodziła oraz, że została użyta około VIII wieku p.n.e. Urzędnik króla Jeroboama II zapieczętował jakiś dokument, a potem archiwa zostały spalone - prawdopodobnie w trakcie najazdu Asyryjczyków. Pożar dodatkowo wypalił i utwardził pieczęć, tak, że przetrwała do dzisiejszych czasów.


Pochodzi ona z królestwa Izraela, a nie z Judy, co jest dla archeologów cenne, gdyż odnaleziono dotąd wiele artefaktów z królestwa Judy, ale mniej z Izraela (zgodnie z zapisem Starego Testamentu naród Izraela, po śmierci króla Salomona, podzielił się na dwa państwa: Judę (ze stolicą w Jerozolimie) i Izrael (ze stolicą w Samarii). W Judzie mieszkały dwa plemiona izraelskie, a w Izraelu - pozostałe dziesięć).


O Jeroboamie Biblia wspomina w księgach: Królewskiej, Kronik, Ozeasza i Amosa, wymieniając go jako jednego z potężnych, ale też złych królów, którzy odwrócili się od Boga Izraela. Jeroboam oddawał cześć złotym cielcom. Prorocy z jego czasów opisują też wielki upadek moralny Izraela, a także niesprawiedliwość i nierówność społeczną. Jego panowanie przypada niedługo przed inwazją Asyryjczyków, która zakończyła istnienie Izraela oraz doprowadziła do zniknięcia dziesięciu z dwunastu plemion, które zostały wysiedlone i słuch po nich zaginął.

"W piętnastym roku [panowania] Amazjasza, syna Joasza, króla judzkiego - Jeroboam, syn Joasza, został królem izraelskim w Samarii - na czterdzieści jeden lat. Czynił on to, co jest złe w oczach Pańskich: nie zerwał z całym grzechem Jeroboama, syna Nebata, do którego ów doprowadził Izraela." (2 Księga Królewska 14:23)
"Sprzedają za srebro sprawiedliwego, a ubogiego za parę sandałów; w prochu ziemi depczą głowy biednych i ubogich kierują na bezdroża. Ojciec i syn chodzą do tej samej dziewczyny, aby znieważać święte imię moje." (Księga Amosa 2:6)

Prorocy nawoływali do upamiętania Izraela, a Bóg - jak to miało miejsce w czasach Starego Przymierza, kiedy jeszcze nie było ofiary Jezusa i, co za tym idzie, możliwości łaski, przebaczenia i narodzenia się na nowo tj. otrzymania Jego Ducha, a korygowanie ludzi i zawracanie ich ze złej drogi musiało następować przez kary - zsyłał na nich różne utrapienia, aby się opamiętali, ale bezskutecznie. Amos prorokował w imieniu Pana, mówiąc:

"To Ja sprowadziłem na was klęskę głodu we wszystkich waszych miastach i brak chleba we wszystkich waszych wioskach, aleście do Mnie nie powrócili - wyrocznia Pana." (Księga Amosa 4:6)
"Nie umieją postępować uczciwie - wyrocznia Pana - gromadzą nieprawość i ucisk w swych pałacach. Dlatego tak mówi Pan Bóg: Nieprzyjaciel otoczy kraj; zniszczona będzie moc twoja i ograbione twoje pałace. Tak mówi Pan: Tak jak pasterz z lwiej paszczy ratuje tylko dwie nogi albo koniec ucha, tak nieliczni uratowani będą synowie Izraela" (Księga Amosa 3:10)

Za czasów Jeroboama II, pod koniec jego panowania, miało też miejsce potężne trzęsienie ziemi. Napisał o nim prorok Amos:

"Czyż z tego powodu ziemia nie zadrży i czyż nie będą lamentować wszyscy jej mieszkańcy, i nie wzbierze wszystko jak Nil, wzburzy się i opadnie jak Nil w Egipcie?" (Amosa 8:8)
"Słowa Amosa... Miał on widzenie o Izraelu w czasach Uzjasza, króla judzkiego, i w czasach Jeroboama, syna Joasza, króla izraelskiego, na dwa lata przed trzęsieniem ziemi". (Amosa 1:1)

Geolodzy potwierdzają, że ślady tego potężnego trzęsienia ziemi są znajdowane w różnych miejscach dawnej Judei i Izraela. Archeolodzy Yigael Yadin i Israel Finkelstein, bazując na analizach stratygraficznych zniszczeń dokonanych przez trzęsienie, datują je na 760 r. p.n.e. Także David Ussishkin analizując poziom zniszczeń w Lakisz ustalił ten sam rok, pokrywający się z czasem panowania króla Jerobomama II. Zgodnie z opinią Stevena A. Austina, siła tego trzęsienia mogła dochodzić nawet do 8,2 stopni Richtera. Uznał też, że to potężne trzęsienie ziemi z roku ok. 750 p.n.e. jest jednym z najlepiej udokumentowanych w obszarze Morza Martwego. Jego epicentrum znajdowało się około 200 kilometrów od znanego nam dzisiaj terytorium Izraela (które jest obecnie mniejsze, niż za czasów Jeroboama). Ostatnie wykopaliska przeprowadzone przez Arena Maeira w starożytnym Gat również dostarczyły dowodów na to trzęsienie ziemi.

Jest ono opisane w wielu miejscach Biblii: w Księdze Amosa 1:1, 6:11, 8:8, 9:1, a także w Księdze Zachariasza 14:5.


Odkrycia na terenie Izraela pieczęci zawierających imiona biblijnych królów Jozjasza, Hezekiasza, Jeroboama i innych, oraz proroków, takich jak Izajasz i Jeremiasz, są dowodem nie tylko na prawdziwość biblijnych zapisów, ale także na starożytne korzenie narodu izraelskiego na jego obecnych ziemiach.


Autor: P.G.


----Źródła:






 


829 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page